Dne 3. prosince 2024 uspořádalo SEMMO ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst, dánským velvyslanectvím v Praze a za podpory Evropské klimatické nadace odborný seminář na téma Dekarbonizace teplárenství. Akce se konala v Brně a zaměřila se na aktuální trendy, příležitosti a praktické příklady v oblasti dálkového vytápění. Součástí programu byla inspirativní případová studie z Dánska a České republiky.
Po úvodním přivítání hostitelského města, které zastupoval Filip Chvátal, se slova ujal Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí. Ve svém vystoupení představil aktuální situaci a trendy v oblasti teplárenství.
Teplárenství v České republice se nachází na prahu zásadní transformace, která má přinést nejen dekarbonizaci, ale také hlubokou změnu celé struktury tohoto odvětví. Dosavadní strategie přechodu byla primárně postavena na nahrazení uhlí zemním plynem, s částečným zapojením energie z odpadů a biomasy. Tyto kroky však představují pouze část možných řešení. Do roku 2040 by až třetina dálkového vytápění mohla využívat nízkoteplotní obnovitelné zdroje energie, jako jsou vodní toky, čistírny odpadních vod či geotermální zdroje, což nabízí značný potenciál pro udržitelný rozvoj celého sektoru.
Seminář obohatili dva zkušení odborníci z Dánska, které pozvalo dánské velvyslanectví. Lars Gullev ze společnosti VEKS sdílel zkušenosti s přechodem Kodaně na udržitelné dálkové vytápění. Marie-Louise Lemgart z obce Høje-Taastrup představila přístup k energetickému plánování na komunální úrovni a zdůraznila význam veřejných diskusí v tomto procesu. Energetická krize v 70. letech minulého století ukázala, že úspory energie jsou klíčové nejen pro snížení závislosti na dovážených palivech, ale také pro snížení nákladů na vytápění pro spotřebitele. V současné době je v Dánsku přibližně 66 % domácností napojeno na dálkové vytápění, přičemž dvě třetiny energie pochází z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla. Tento systém je základním kamenem dánského cíle snížit emise o 70 % do roku 2030 a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.
V dalším bloku semináře byly prezentovány tři konkrétní příklady z České republiky. Jiří Morávek ze společnosti C-energy s.r.o. představil projekt Táborsko bez uhlí, který demonstruje úspěšnou spolupráci veřejného a soukromého sektoru na dekarbonizaci energetiky. Tomáš Caha z Exergie Česká republika s.r.o. hovořil o možnostech využití velkých tepelných čerpadel v městech a obcích. Zkušenosti s dekarbonizací vytápění města Jiříkov sdílela Veronika Murzynová z Centra pro dopravu a energetiku.
Po odborném programu si účastníci užili atmosféru brněnských vánočních trhů. Večer následovalo tradiční vánoční setkání členů SEMMO, kde byla příležitost ke sdílení zkušeností i neformálnímu setkání. Druhý den ráno proběhly individuální konzultace projektů vybraných členů a zakončení semináře přáním klidných vánočních svátků.