PSOE podporuje plán Prahy na realizaci FVE na 20 tis. pražských střech

Podle aktuálních plánů hlavního města, v souladu s Klimatickým plánem, by Praha mohla být v blízké budoucnosti osazena až 20 tisíci střechami fotovoltaických panelů. Tento ambiciózní krok by měl přinést nejen významnou úsporu pro domácnosti, instituce a firmy, ale také výrazně přispět k ochraně životního prostředí.

Když se uvádí, že instalovaný výkon těchto fotovoltaických zdrojů by mohl dosáhnout až 500 MWp, je třeba si uvědomit, že to představuje srovnatelný výkon jako mají dva bloky hnědouhelné elektrárny Chvaletice. Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE), jako příspěvková organizace hlavního města, již uvádí do provozu první fotovoltaické instalace a má v plánu pokračovat v rozšiřování této iniciativy.

Díky tomuto projektu by měli Pražané po roce 2030 ušetřit až jednu miliardu korun ročně. To by znamenalo významné snížení energetických nákladů a zároveň posílení energetické nezávislosti hlavního města. Do začátku dubna 2024 PSOE již dokázalo uvést do provozu 31 fotovoltaických elektráren s celkovým instalovaným výkonem 767 kWp a další projekty s výkonem přesahujícím 2250 kWp jsou již v přípravné fázi.

Rozvoj komunitní energetiky a novely energetického zákona, které usnadní sdílení elektřiny a tvorbu energetických komunit, naznačují, že Praha se aktivně připravuje na budoucnost, v níž budou mít obnovitelné zdroje klíčovou roli. Příkladem může být pilotní instalace na Černém Mostě, která již produkuje elektrickou energii a ukazuje, že úspory pro jednotlivé domácnosti mohou být významné.

V televizním pořadu „Nedej se“ České televize se odborníci z PSOE rozpovídali o budoucnosti obnovitelné energie v Praze, dávající naději na čistší a ekonomicky výhodnější energetickou budoucnost. S iniciativami jako je tato, Praha směřuje k udržitelnějšímu a energeticky soběstačnému městu, což slibuje lepší budoucnost pro všechny jeho obyvatele.

Autor: Luděk Khebl, Pražské společenství obnovitelné energie

Autor fotografií: Pražské společenství obnovitelné energie