Strategický projekt SYNERGYS – systémy pro energetickou synergii

SYNERGYS je unikátní projekt spojující několik alternativních zdrojů energie do čtyř vzájemně propojených systémů. Jedná se o ojedinělý přístup nejen v rámci České republiky, ale i celé Evropy. SYNERGYS je realizován ve výzkumném centru RINGEN v Litoměřicích a jeho hlavním řešitelem a zároveň ředitelem výzkumné infrastruktury RINGEN je profesor Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Kromě vědců z Univerzity Karlovy na projektu spolupracují odborníci z Geofyzikálního ústavu AV, České geologické služby, Českého vysokého učení technického a Univerzity J. E. Purkyně. V neposlední řadě je partnerem projektu město Litoměřice, které poskytne prostory a budovy potřebné pro jeho realizaci a ve svém systému ústředního vytápění bude využívat také tepelnou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Projekt SYNERGYS je zaměřen na energetickou a ekonomickou transformaci uhelného regionu Ústeckého kraje. Jejím cílem je řešit vysokou závislost energetiky na fosilních zdrojích a rozvíjet lidské zdroje pro rozvoj energetických oborů. Součástí projektu je vytvoření nového mezinárodního výzkumného a testovacího pracoviště pro obnovitelné zdroje energie, které bude napojeno na stávající konvenční zdroje a integrováno do energetického systému.

Projekt reaguje na potřebu transformace Ústeckého kraje v energetickém a ekonomickém sektoru. Region má příznivé podmínky pro využití geotermální energie a rozvinutou infrastrukturu pro tepelné a elektrické sítě. Projekt zároveň přispěje k řešení nedostatku kvalifikovaných odborníků a nedostatečných kapacit výzkumných infrastruktur zaměřených na nové obnovitelné zdroje energie v tomto regionu i v České republice.

Vzdělávání a přenos správné praxe
Nedílnou součástí projektu je také vytvoření rekvalifikačního a vzdělávacího centra zaměřeného na geoenergie a další nekonvenční zdroje energie, které naváže na již existující výzkumné centrum Českého vysokého učení technického UCEEB v Buštěhradě. Nové centrum bude sloužit k teoretické i praktické výuce, rekvalifikaci a rozšiřování znalostí pro různé cílové skupiny.

Projekt byl vytvořen a bude realizován v úzké spolupráci s průmyslovým sektorem a veřejnými institucemi, kteří budou koncovými uživateli. Tato spolupráce je pro úspěch a široký dopad projektu nezbytná. Vytvořená infrastruktura bude fungovat především na principu „otevřeného přístupu“ tak, aby umožňovala co nejširší šíření nových informací a dat mezi cílovými skupinami. Součástí projektu jsou také aktivity zaměřené na publicitu, komunikaci a práci s místní veřejností, firmami a institucemi veřejné správy, které přispějí ke zvýšení povědomí o nových technologiích a tím i k jejich adopci.

Hlavním cílem projektu není maximální výroba energie z obnovitelných zdrojů, ale především testování inovativních technologií a jejich kombinací a přenos využitelnosti do dalších měst a obcí v rámci dekarbonizace teplárenství. V rámci projektu, který bude realizován do 31. prosince 2027, jsou však stanoveny následující indikativní indikátory:

  • zvýšení kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů o 2,36 MW
  • rozšíření skladovací kapacity elektřiny o 7,45 MWh
  • celkové množství vyrobené energie z OZE (elektřiny) – 644 MWh/rok
  • celkové množství vyrobené energie z OZE (tepla) – 1165 MWh/rok

Odkazy:

Zdroj: Univerzita Karlova, Město Litoměřice